Midsommar - oslava letního slunovratu

Švédské léto není dlouhé, ale o to více je světla. Noci jsou velice krátké, na severu u polárního kruhu slunce téměř vůbec nezapadá. V den letní rovnodennosti Midsommar (správně 21. června) Švédové slaví vítězství světla nad temnotou a dobra nad zlem a pak se dny opět zkracují. Tak to jde až do Vánoc, které jsou prosvětlené světlem svíček a pak už celé Švédsko netrpělivě vyhlíží jaro. V dnešní době se Midsommar slaví v mezi 20. a 26. červnem, vždy v pátek nejblíže svatojánské noci (ta připadá na noc mezi 23. a 24.).

Midsommar je rodinná událost, jedna z největších slavností v roce vůbec, často se sjedou všichni příbuzní zblízka i zdaleka, aby jej společně oslavili. Den začíná trháním květin a pletením věnců, které mívají mladé dívky ve vlasech. Staví se typické stožáry zdobené zelenými větvičkami, okolo kterých budou večer tančit všichni mladí lidé. V některých oblastech se ještě zachovala tradice nosit tradiční švédský kroj. Midsommar (taktéž svatojánská noc) je magická noc opředená mnoha pověrami a kouzly. Stará pověst praví, že pokud neprovdaná dívka o této noci nasbírá sedm druhů květin a položí si je pod polštář, ukáže se jí ve snu budoucí muž.

A teď přichází to důležité – copak Švédi jedí? Na stole nesmí chybět sill – nakládaný sleď, který odkazuje na dřívější časy, kdy bylo toto jídlo naprosto běžné. Sleď se nakládá do mnoha různých nálevů, kombinují se sladká a slaná chuť, koření, kopr… Chuť pro mě napoprvé poněkud nezvyklá, ale je to tím, že u nás nic moc podobného nenajdete. Přílohou jsou nové brambory, zakysaná smetana a velký výběr salátů. Dále masové kuličky, o kterých jsem už psala. Pije se pivo a silný alkohol, před každou sklenkou se hromadně zpívá. Švédi mají drahý alkohol a na něj ještě vyšší daně, ale o letním slunovratu na to vůbec nikdo nedbá. A jako dezert přichází první letní jahody (na jihu Švédska už rostou, schválně jsem se na to ptala!) ve spoustě podob – se šlehačkou, v koláči nebo jen tak. Často se griluje, protože to k létu neodmyslitelně patří a zvlášť tady, kde je počasí tam proměnlivé! 

A závěrem jedna pijácká píseň, Helan går. Vypráví o tom, že kdo si nedá prvního panáka, nesmí si ten večer už dát žádného.

Podcast o Švédsku a lásce k pečení

Povídám o švédských tradicích, pokrmech a sladkostech – a že jich je spousta. Tak si jako praví Švédi dejte hrnek dobré černé kávy a pojďte se zaposlouchat do mého vyprávění.

Podcast Děvče u plotny