Stockholmský Skansen

Švédské Vánoce mají své kouzlo. Předvánoční Stockholm je nádherný, celý jen září hvězdami za okny a voní po kardamonu a skořici. A stockholmský Skansen jeďte raději rovnou očíhnout. Je to vůbec první Skansen na světě a podle něj se pak všechny ostatní skanzeny jmenují. Založen už roku 1891 s mottem „Poznej sám sebe“, tedy aby původní architektura, zvyky a tradice neupadly v zapomnění.

Rozkládá se na ostrově Djurgården na velkém kopci, či spíše skále kam vás vyveze lanovka. A je trochu jiný, než na co jsme zvyklí u nás. V tom jejich skanzenu stojí třeba i panské sídlo vypadající jako z knih Jane Austen. Taktéž chudobné domky, ve kterých to voní po slámě a hořícím dřevě. Celé Švédsko od severu k jihu přesně tak, jak dříve vypadalo. A kavárnička, kterou tam mají, je vrchol útulnosti. Seznámila jsem se v ní se švarným švédským mladíkem.

V domcích potkáte ženy v dobových krojích, tradiční řemesla a třeba i prostřenou vánoční tabuli neboli julbord. V místní škole se povídá o tom, jak to dřív bylo a můžete nahlédnout i do domku pana učitele. Uprostřed celé té nádhery jsou trhy plné Švédů, dětí, vůně jídla, svařeného vína glögg a Vánoc. Tančí se kolem stromečku, neb i to je jedna z tradic.

Část Skanzenu tvoří i zoo s medvědy, lachtany a dalšími havětí.

Stockholmský Skansen má mnoho podob, chvíli si budete připadat jako ve městě, chvíli v té nejchudší části Švédska. Není vůbec těžké tam tak trochu zabloudit (což je ale možná jen můj osobní problém). A je tam zima ukrutná, ale co jiného by člověk v prosinci čekal?

Newsletter Děvčete u plotny

Přihlašte se k mému newsletteru plnému střípků z mého každodenního života, který vám dorazí jednou za měsíc. A taky dostanete 10% slevu na nákup v mém e-shopu.

Odesláním formuláře souhlasím, že Děvče u plotny uloží a zpracuje mé údaje. Svůj souhlas i odběr novinek můžu kdykoliv zrušit.