Kynutí šneci s kardamomem a rebarborovým kompotem
Jakmile se na jaře objeví první rebarbora, mám neodolatelnou chuť na kynuté šneky s kardamomem. Kyselkavá rebarbora krásně vyváží sladkou máslovou náplň a kardamom celé pečivo provoní tou typickou severskou vůní. Těsto navíc vykyne za hodinku, takže šneky upečeš klidně během jednoho líného víkendového dopoledne.
Rebarbora s kardamomem je jedna z těch nejjarnějších chutí, na které se po zimě vždycky moc těším. Kompot z rebarbory je příjemně nakyslý, hezky vyváží sladkou máslovou náplň a kardamom dodá šnekům tu typickou severskou vůni.
Kynuté těsto je vděčné – za hodinku je vykynuté, pak ho stačí vyválet, potřít náplní a přeložit natřikrát jako dopis. Z plátu krájím proužky, které stáčím do uzlíků. Jak na to, uvidíš na fotkách níž.
Nejvíc na šnecích zbožňuju, když jsou ještě lehce teplí z trouby a pomalu můžu rozmotávat jejich křupavé vrstvy.
Ingredience
10–12 kousků
Rebarborový kompot
- 200 g očištěné rebarbory nakrájené na kousky
- 80 g cukru krupice
- 30 ml vody
Těsto
- 155 ml plnotučného mléka
- 15 g čerstvých kvasnic
- 45 g změklého másla
- 30 g cukru
- 250 g hladké mouky
- ½ lžičky mletého kardamomu
- špetka soli
Náplň
- 65 g másla
- 50 g cukru krupice
- 2 vrchovaté lžičky mletého kardamomu (nebo víc podle chuti)
Na dokončení
- 1 rozšlehané vejce na potření
- rebarborový kompot
- několik lžic cukru krupice
Postup
Rebarborový kompot
- Všechny suroviny dejte do hrnce a vařte, dokud se rebarbora nerozvaří, trvá to asi 20 minut. Kompot nechejte vychladnout a pak jím naplňte šneky, zbytek snězte.
Kynutí šneci
- Mléko lehce ohřejte, aby bylo jen mírně vlažné. Rozdrobte do něj kvasnice a rozmíchejte.
- Do mísy dejte změklé máslo, cukr, mouku, kardamom, sůl a mléko s kvasnicemi. Ručně nebo v robotu zpracujte hladké těsto.
- Těsto zakryjte utěrkou a na teplém místě nechejte kynout asi hodinu, dokud nezdvojnásobí svou velikost.
- Mezitím si připravte náplň. Máslo rozpusťte a smíchejte s cukrem a kardamomem. Čas od času promíchejte a nechejte ztuhnout, aby se náplň dala hezky roztírat.
- Vykynuté těsto na pomoučeném vále vyválejte na obdélník 30x50 cm. Rovnoměrně ho potřete náplní a složte jako dopis natřikrát.
- Z těsta krájejte asi dvoucentimetrové proužky, lehce je natáhněte a stočte do uzlíků.
- Uzlíky skládejte na dva plechy vyložené pečicím papírem, zakryjte utěrkou a nechejte další půlhodinu kynout.
- Troubu předehřejte na 175°C, horkovzduch. Šneky potřete rozšlehaným vajíčkem a každého posypejte půl lžičkou cukru krupice (cukr během pečení lehce zkaramelizuje). Doprostřed dejte trochu rebarborového kompotu.
- Pečte šneky 15 - 18 minut, dokud nezezlátnou. Během pečení plechy otočte, aby se šneci rovnoměrně propekli.
- Nechejte vychladnout a pusťte se do nich! Šneci jsou nejlepší čerství, pár hodin po upečení. Pokud je nestihnete všechny sníst, můžete část zamrazit ve vzduchotěsném sáčku a pak je tahat z mrazáku podle chuti.

