Pečení chleba je pro mě takový malý rituál, který patří mým všedním dnům. U okna mi stojí sklenice s kváskem, který denně krmím. Chleba peču víceméně od oka, kombinuji různé druhy mouky, semínek, někdy i sušeného ovoce a nejčastěji ho peču v podlouhlé formě. Je to pořád tentýž recept, ale pokaždé vlastně trochu jiný. A všem nám moc chutná.
- Chleba peču většinou dvakrát týdně, někdy jeden bochník, jindy dva. Když peču dva, druhý bochník dám do mrazáku a vytáhnu ho o pár dní později.
- Protože mám kvásek skoro pořád venku z lednice, často je ho ve sklenici dost, abych mohla rovnou umíchat těsto - tím přeskočím krok, kdy se 12 h předem dělá rozkvas.
- Těsto je chleba vcelku lepivé, ale po upečení je krásně vláčný. S množstvím vody se dá hezky pracovat. Můžete jí dát méně (osvědčilo se mi 240 ml), aby se vám s těstem lépe pracovalo.
- Nejčastěji dávám přibližně polovinu mouky hladkou, hladkou chlebovou nebo špaldovou a k ní, co doma zrovna mám. Bývá to žitná, celozrnná žitná, celozrnná pšeničná a pohanková.
- Těsto můžete připravit ručně nebo v robotu. Když peču 1 bochník, míchám těsto ručně, když 2, většinou sahám po robotu.
P. S. Pokud se toho o kváskovém pečení chcete dozvědět víc, začtěte se do blogu Maškrtnice, která ví o kvasovém pečení první poslední.
Víte, že na blogu najdete i recept na toustový chleba z kvasu? Pojďte ho taky vyzkoušet!