Děvče u plotny
  • Foodblog
  • Knihy & e-shop
  • O mně
  • Copyright © 2026
  • devceuplotny.cz
  • kristina@devceuplotny.cz
  • Podcast
  • Pracujte se mnou
  • Zásady zpracování osobních údajů
  • Cookies
  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram

Střípky březnových dní

Kristina LundKristina Lund
23. březen, 2026

Dva týdny uběhly jako voda a vůbec jsem se nedostala k tomu, abych napsala článek na blog. Tak až dneska. 

Monstera v terakotovém květináči na malé dřevěné stoličce u bílé stěny a dveří na parketách.

Přesadila jsem monsteru, která už byla na svůj květináč malá. Přenesla jsem ji do předsíně, kde si může vesele růst.

Tmavě hnědý pletený svetr s raglánovými rukávy leží rozevřený na parketové podlaze s hvězdicovým vzorem.

Dopletla jsem svetr! Je to Novice Sweater Chutnky Edition podle Petite Knit. Takto vypadá po upletení. 

Tmavě hnědý huňatý svetr namáčený ve vodě v bílém umyvadle pod tekoucí baterií.

Svetr jsem opatrně vyprala v přípravku na vlnu...

Tmavě hnědý svetr rozložený na hnědém ručníku na černobílé kachličkové podlaze při sušení.

...zabalila jsem ho do ručníku, který vsákl většinu vody. Pak jsem ho položila a sušák a nechala uschnut. 

Trojúhelník slaného koláče s lososem a polovina salátu s pepřem na bílém talíři, sklenice vody.

V mém království (v kuchyni) jsem upekla quiche s lososem a špenátem do nové švédské kuchařky. 

Šedá krabice Shell Pot od Ferm Living v kartonu vyplněném bílými výplňovými kuličkami.

Přišel balíček z Designspotu a v něm váza/květináč, který jsem měla dlouho vyhlédnutý. Můj muž pozvedl obočí, ale já mám radost :)

Bílé dveře se sušeným věncem, modrou rohožkou a schodištěm se zábradlím.

Dorazila i nová rohožka, ze které jsem velmi nadšená. Většinou jsem s barvami v interiéru dost opatrná, ale tady se modrá barva dobře vyjímá. 

Blondýnka v hnědém huňatém svetru s perlovým náhrdelníkem a zlatým řetízkem.

Za den a půl byl svetr suchý a poprvé ho mám na sobě. Je oversized, pořádně huňatý a teplý, přesně takový jsem potřebovala. Po týdnu nošení jsem tunýlkem kolem krku provlekla tenkou gumičku, protože svetr je dost těžký a výstřih se na můj vkus moc vytahoval. 

Modrobílý talíř s rýží, kuřecím masem, pečenou dýní, bílou omáčkou a nakládanou cibulí.

Tohle nám moc chutnalo! Pečená dýně, rýže, kuřecí prsa opečená na pánvi, naložená červená cibulka a dresing jako na caesar salát. 

Šest zlatých kynutých uzlů s cukrem na plechu s papírem, ruka v modré chňapce nad parketami.

Šneci s kardamomem, tento rok je peču v jednom kuse. 

Vzorky lněných látek v odstínech modré, zelené a růžové na kostkované košili a parketách.

Náš obývák si zaslouží nové závěsy, protože ty současné nedosáhnou až k zemi a vypadá to srandovně. Stropy mají 3,2 metru a takové závěsy se jen tak neseženou, proto je nechávám šít na míru. 

Původně jsem vybírala z těchto tkaných látek, ale nakonec jsem vybrala takovou, která je hladce tkaná a propouští méně světla, venku před oknem nám totiž svítí pouliční lampa. 

Obloha s prosvítajícím sluncem nad tmavými mraky a siluetami holých stromů dole.

Mraky.

Historické dvoukřídlé vchodové dveře v krémové barvě s černými kovanými mřížemi v oknech.

Minulý pátek jsem jela do Brna. Po cestě jsem obdivovala staré dveře plné detailů. 

Pohled shora na nohy v bílé sukni a černých botách, ruka drží kelímek kávy na dlážděné ulici.

V Brně si vždycky zajdu na kafe do Monogramu. Sedla jsem si s ním na sluničku na Zelňák.

Kosmetický salón s kulatým zrcadlem, policemi s produkty a mramorovým pultem.

Mířila jsem do Vavavoom, kde jsme točili spolupráci. Tady je výsledek. 

Dva stolky v kamenné výloze s flakonem parfému, lahvičkami a stojánky na vonné tyčinky.

Rozhodně zajděte nahlédnout, mají obrovský výběr niche parfémů a moc rádi vám poradí s výběrem. Já jsem vybrala Encens Suave, parfém s vůní kadidla, pryskyřice a vanilky. Cítím ho na sobě celý den a pořád sama sebe očichávám :)

Bílá miska s rýží, křupavými kousky, růžovou cibulí, mangem a výhonky na dřevěném stole.

Na oběd jsem si skočila do Domoviny a dala jsem si kuře s teriyaki. 

Dřevěný stůl v kavárně s cappuccinem, bílým hrnkem kávy, sklenkami vody a menu SKØG na dřevěné desce.

Odpoledne jsme se potkaly s kamarádkou, se kterou jsme se dlouho neviděly a byla toho spousta co probrat. Zašly jsme na kafe do SKOGu.

Bronzová busta na kamenném podstavci na nádvoří hradu Špilberk se slunečními paprsky na obloze.

A pak na Špilberk. 

Parfémy a svíčky v krabičkách na bílém ošuntělém parapetu ve slunečním světle.

Z Vavavoom jsem si přivezla plno suvernýrů. Parfém, pár vzorečků, svíčky, co voní po rajčatech, vonné tyčinky s uklidňující lipovou vůni a lip oil od RMS. 

Tenké lesklé plátky tmavě červené řepy uspořádané do tvaru květu v kovové misce.

O víkendu mi nebylo nejlíp, děti mi předaly rýmu a dost času jsem odpočívala. I tak jsme zvládli natočit spolupráci pro čokoládu Ajala. 

Na fotce je salát z řepy. Syrovou řepu jsem nastrouhala na mandolíně a přidala jsem zálivku z olivového oleje, citronové šťávy, javorového sirupu, soli a pepře. To byla taková dobrota!

Šest dozlatova upečených kynutých uzlů v bílém pekáči na dřevěném stole u záclony.

Upekla jsem šneky a natočila reel o tom, jak se motají. Recept je na blogu. 

Travnatý svah s kvetoucími stromy, schody a historickou budovou nahoře.

S Čotym jsme si dali hezkou procházku kolem Dyje. Všechno raší, kvetou fialky, jaro je tady. 

Gotický chrám na kopci nad domy, v popředí kvetoucí růžový keř a holé stromy.

Kvetoucí keř na opuštěné zahradě. 

Úzká dlážděná ulička mezi historickými domy k bílé kostelní věži s červenou špičkou za soumraku.

A Velká Mikulášská s červánky. 

Celý slaný koláč s lososem a špenátem ve stříbrné formě leží na dřevěné židli nad parketovou podlahou.

Lososový quiche ještě jednou, v receptu jsem udělala pár změn a potřebovala jsem je otestovat. 

Plech s upečenými sušenkami s tmavou čokoládou posypanými moučkovým cukrem na pečicím papíru.

Taky jsem upekla sušenky. Jsou obalené v kokosu a nahoře je hořká čokoláda. 

Kožená kabelka s klubkem růžové příze na klíně v bordó svetru a bílých kalhotách.

V sobotu jsem znova jela do Brna oblečená do oblíbených kousků v teplých tónech rezavé, vínové a starorůžové. 

Dřevěný stůl s čokoládovými dortíky, větrníkem, kávou s latte art a lahví vody v kavárně.

Potkala jsem se se spolužačkami z gymplu, které jsem neviděla nejmíň 10 let. Moc příjemné setkání. 

Pohled shora na nohy v modré bundě, hnědém svetru a šedých džínách na šedé dlažbě.

V neděli jsme šli na výlet. Blundstones nosím téměř bez přestání, na procházce mě dokonce zastavil mladý kluk, že prý mám dobré boty :)

Modré květy jaterníku podélášky mezi suchými listy na lesní půdě.

Vyrazili jsme do Podyjí. Vyšli jsme z Popic na vyhlídku Sealsfieldův kámen. Po cestě kvetly jaterníky, jsou nádherné, každé jaro se na ně těším. 

Ruka drží nakousnutou sušenku s čokoládou a kokosem na slunném rozostřeném pozadí.

Na svačinu jsme snědli moje sušenky. Nezbyla ani jedna, takže asi byly dobré. 

Žena v hnědém pleteném svetru stojí na lesní cestě mezi holými stromy za slunečného dne.

Šla jsem ve svém novém svetru.

Klidná hladina rybníka odráží nebe s mraky, jehličnany na břehu a kamenné opevnění napravo.

Neděli jsme zakončili procházkou kolem rybníka u tchýně, na které jsem si natrhala větvička do vázy. Před chvilinkou jsem se na ně dívala a už se chystají vykvést.

Jaro je vždycky tak krásný čas!

Kristina Lund
Kristina Lund

Foodblogerka, autorka kuchařek o švédském a severském pečení a ilustrátorka.

O mněMoje knihyMůj Instagram

DORTY & FIKA, sladká švédská kuchařka

Moje kuchařky jsou plné těch nejlepších receptů, které znám.

Objednat v e-shopu
Dovědět se více o FIKA, sladká kuchařka nebo DORTY.
Objednávky kuchařek Dorty a Fika